22/09/2026 0 Kommentarer
Høstgudstjeneste søndag den 27. september
Høstgudstjeneste søndag den 27. september
# Nyt fra kirken

Høstgudstjeneste søndag den 27. september
Sommeren er forbi og efteråret banker på. Markerne er allerede for længe siden blevet høstet for afgrøder og gjort klar til vinteren. I kirken er der tradition for at vi markerer at høsten er kommet i hus ved en gudstjeneste, hvor vi takker for det, vi har fået og også har fokus på, at der er mennesker i verden, som ikke har den overflod, som vi har. Gennem salmer og musik vil vi takke for Guds skaberværk og for alt det, vi har fået givet.
Dagens bønner og prædiken vil kredse om, hvilket ansvar vi som mennesker har i forhold til at forvalte skaberværket og hvad vi kan gøre, for at dele den taknemmelighed og det overskud, som vi har med vores næste.
Ved gudstjenesten bliver der samlet ind til Danmission, som er en folkekirkelig udviklings- og missionsorganisation, der arbejder for fred, retfærdighed og bæredygtig udvikling i Afrika, Asien, Mellemøsten og Danmark.
Medvirkende: Allan Harboe og Lise Baggesen på harmonika og kirkens kor og organist
Kommentarer