07/09/2026 0 Kommentarer
Sangfestival i Struer Kirke
Sangfestival i Struer Kirke
# Nyt fra kirken

Sangfestival i Struer Kirke
Velkommen til sangfestival i Struer Kirke
Fem dage med kor, salmer og fællessang
27/9 “Fruens piger” – Aalborg
29/9 Salmesangsevent for 5. og 6. klasse
1/10 Fællessang med overraskelser
3/10 Haderslev Domkirkes Drengekor
6/10 Sangcafé ved Dorte Bille
27/9 “Fruens piger” – Aalborg
Fruens Piger er et kor for unge kvinder i alderen 18–40 år, hjemmehørende i Vor Frue Kirke i Aalborg. Koret har ca. 50 medlemmer og ledes af Dorthe Græsborg Bruun. Dorthe har trådt sine korsko i Gimsing og Struer Kirke og blev så inspireret af korsang, at det nu er hendes levevej at dirigere kor.
Fruens Piger synger et blandet repertoire af rytmisk og klassisk musik – nyt og gammelt. Koret optræder bl.a. ved Disney-gudstjenester og mørke koncerter, som hver gang trækker fulde huse. De fleste i koret er flyttet til Aalborg for at studere. Der medvirker en sanger fra Struer og et par stykker fra nærområdet.
29/9 Salmesangsevent for 5. og 6. klasse
SALMESANG MED BRORSON, GRUNDTVIG, INGEMANN OG KINGO
Danmark har en unik tradition for fællessang, som går mange år tilbage, og som har en vigtig plads i dansk kultur. Den bruges ved fødselsdage, konfirmationer, jul, bryllupper, begravelser og mange andre kirkelige og ikke-kirkelige begivenheder.
I en dansk og kirkelig sammenhæng kommer man ikke uden om de fire store salmedigtere: Grundtvig, Ingemann, Kingo og Brorson. Materialet tager udgangspunkt i deres liv og opvækst, sætter dem ind i en kirkehistorisk sammenhæng og trækker perspektiver frem til i dag.
1/10 Fællessang med overraskelser
Værter: Jørgen Jeppesen og Kathrine Holmboe
En aften, hvor fællessangen er i centrum – med musikalske overraskelser undervejs. Syng - smil - lyt - bliv glad.
3/10 Haderslev Domkirkes Drengekor
HADERSLEV DRENGEKOR blev stiftet af Henrik Skærbæk Jespersen i 2008.
Koret er et blandet drenge- og mandskor, der består af 60 sangere i alderen 9 år og opefter.
Der er et højt aktivitetsniveau med koncerter, oplevelser og turnéer. En gang om året rejser koret til udlandet og har givet koncerter i Norge, Sverige, Tyskland, Østrig, England, Frankrig, Færøerne og USA. Deltagelse i stævner og masterclasses med ind- og udenlandske dirigenter er medvirkende til, at koret i løbet af kort tid har markeret sig som et stærkt, populært og efterspurgt drengekor, der har sunget koncert i alle Danmarks 10 domkirker.
Repertoiret er den klassiske kirkemusik – a cappella, i samspil med orgel/klaver eller orkester, som bl.a. har ført til opførelser af Händels Messias, Faurés Requiem, Mozarts Requiem og Mozarts Kroningsmesse samt en række koncerter i europæiske domkirker og katedraler.
HENRIK SKÆRBÆK JESPERSEN er domorganist ved Haderslev Domkirke, hvor han foruden sit virke som orgelspiller er stifter og dirigent af Haderslev Drengekor. Desuden er han kunstnerisk leder af Haderslev Sangakademi, der er funderet i det sprudlende og omfattende korarbejde ved Domkirken, der tæller omkring 200 sangere.
Julia Tabakova er pianist og organist, uddannet som pianist på Tjajkovskij-akademiet i Kiev og solistuddannet på Det Jyske Musikkonservatorium.
6/10 Sangcafé ved Dorte Bille
Sangcaféen i oktober er afslutningen på Struer Kirkes Sangfestival.
Undervejs i festivalen er der mulighed for at høre en masse dejlig sang.
Ved sangcaféen 6/10 skal vi selv synge.
Vi skal også høre om, hvad der sker med os, når vi synger.
Kommentarer